PRASA

W tym dziale prezentujemy wybrane artykuły o nas zamieszczane w prasie branżowej. Życzymy udanej lektury.

PODŁOGI - WZORNICTWO RYNEK TECHNOLOGIE Nr 7 Lipiec 2001

Produkt, Klient, sukces

Mija już trzeci rok funkcjonowania firmy Kiesel Polska Sp. z o.o. Mimo tak krótkiego czasu, firma ma zdobytą pozycję lidera na rynku chemii związanej z układaniem parkietu i wykładzin.

O tym, w jaki sposób w tak krótkim czasie firma osiągnęła sukces opowiada, prezes zarządu Kiesel Polska. Mimo, że firma Kiesel Polska istnieje na rynku dopiero trzy lata, to polscy lkienci mogli się już spotkać z produktami Kiesel Bauchemie kilka lat wcześniej. Pierwszym odbiorcą tych produktów chemii budowlanej była firma Wodan, która jako pierwsza sprowadzała je na polski rynek i zajmowała się ich dystrybucją. Dopiero kilka lat później, po analizie rynku, firma Kiesel Bauchemie podjęła decyzję o utworzeniu własnego przedstawicielstwa we Wrocławiu.

Gdzie tkwi źródło sukcesu firmy Kiesel Polska?
Sukces firmy Kiesel opiera się przede wszystkim na nowoczesnej technologii, dobrej logistyce i fachowej pomocy ze strony pracowników. Ugruntowana pozycja na polskim rynku pozwala nam nie tylko na prowadzenie standardowej działalności handlowej - jesteśmy jedną z nielicznych firm, które dodatkowo starają się zapoznać polskiego klienta z najnowszymi światowymi trendami. Strategia firmy Kiesel Polska jest wzorowana na strategii Kiesel Bauchemie. Dzięki innowacjom technologicznym firma określa nowe kierunki i normy dla całej branży posadzkarskiej w Europie. Trzeba pamiętać, że to właśnie Kiesel Bauchemie był pierwszym producentem, tak popularnych dzisiaj, bezroapuszczalnikowych klejów dyspersyjnych do wykładzin na bazie poliakrylanu. W dzisiejszych czasach bardzo ważny jest rozwój technologii, który powinien iść w parze z potrzebami klientów. Można powiedzieć, że w naszej firmie bardzo szybko potrzeby budowy trafiają bezpośrednio na stół laboratoryjny i jako produkt finalny wracają z powrotem na budowę.

Co wyróżnia firmę Kiesel Polska spośród wielu innych firm o podobnym profilu?
Staramy się zawsze być o krok przed konkurencją. Wprowadzamy produkty, których potrzebuje klient. Wiąże się to ze stałym rozrszerzeniem naszego programu i wprowadzaniem innowacji. Wprowadzając ekologiczny system układania wykładzin Okatmos określiliśmy nowe normy, według których układanie wykładzin tekstylnych i elastycznych, m. in. w mieszkaniach, szkołach, szpitalach odbywa się w sposób bezpieczny dla środowiska i zdrowia człowieka. System ten spełnia wymogi normy EMICODE ECI oraz europejskiej normy dotyczącej emisji szkodliwych substancji VOC. System ten daje również dodatkową ochronę przed szkodliwym procesem mikrobiologicznym, który zachodzi między wykładziną i podłożem w późniejszym czasie eksploatacji. Jesteśmy pierwszym producentem bezrozpuszczalnikowego i bezzapachowego kleju proszkowego do parkietu Bakit PPK, który odznacza się wysoką wytrzymałością i jest nieszkodliwy dla układającego i późniejszego uźytkownika. Jako pierwsi wprowadziliśmy szybko schnący i szybko wiążący system produktów do klejenia wykładzin i parkietu, który umożliwia przygotowanie podłoża i montaż wykładzin w ciągu jednego dnia. Także jako pierwsi udostępniliśmy polskim klientom jasne prądoprzewodzące dyspersyjne kleje. Kleje sprzedawane do tej pory było produkowane na bazie sadzy i grafitu, co stwarzało wiele problemów związanych z jakością i estetyką układania wykładzin prądoprzewodzących. Te kompleksowe programy wysokojakościowych produktów spełniających najwyższe wymagania technologiczne i jakościowe pozwalają nam rozwiązywać najtrudniejsze problemy na budowach w sposób całkowicie bezpieczny dla człowieka i środowiska naturalnego. To właśnie różni nas od konkurencji.

Na czym polega strategia marketingowa firmy?
Klient znajduje się w centrum naszej uwagi. Długotrwały sukces naszej firmy gwarantują tylko zadowoleni klienci. Właściwa ocena podłoża, jego przygotowanie i układanie okładzin to zadanie stawiające wysokie wymagania wykonawcom i producentom. Krótkie terminy wykonywania, nowe rodzaje wykładzin, rosnące zapotrzebowanie na ekologiczne i higieniczne materiały wymagają obszernej wiedzy fachowej u naszych pracowników i klientów. Aby temu sprostać, co roku przeprowadzamy w Polsce około trzydziestu fachowych szkoleń wspólnie z partnerami z firm wykładzinowych. Do tego dochodzą szkolenia i pokazy na budowach i w naszym centrum szkoleń w Niemczech.

Czym Kiesel zamierza zaskoczyć swoich klientów?
Firma ma stabilną pozycję na rynku chemii pod wykładziny i parkiet. Dbamy o ten segment rynku i co roku staramy się rozszerzać program naszych produktów. Nowością, którą wprowadziliśmy w ubiegłym roku, był klej proszkowy do parkietu PPK oraz klej dyspersyjny do kauczuków Okatmos ES 50, który klei wykładziny gumowe o grubości do 4 mm. W ubiegłym roku rozpoczęliśmy sprzedaż lakierów i klejów do drewna firmy Eukula, mamy dzięki temu pełną ofertę chemii pod i na parkiet. W tym roku chcemy pokazać naszym klientom dwie nowe masy samopoziomujące: Servofix F 210 i Serwofix AL. Właśnie kończy się proces uzyskiwania aprobaty ITB i już niedługo będą one w sprzedaży. Także w tym roku rozbudowaliśmy naszą firmę o nowy dział chemii pod ceramikę, który będzie zajmował się wprowadzaniem wysokojakościowych produktów pod ceramikę: klejów, fug i systemów uszczelnień. Ze względu na zastosowane rozwiązania technologiczne będą to produkty z najwyższej półki, dlatego wysoko ustawionej poprzeczki nie zamierzamy obniżać.

PODŁOGI - WZORNICTWO RYNEK TECHNOLOGIE Nr 9 Wrzesień 2001

Klej proszkowy do parkietu.

Klej proszkowy "Bakit PPK" firmy Kiesel zdobywa coraz więcej zwolenników. Klienci ceniący ekologię i naturalny charakter drewna chcą go przyklejać materiałem ekologicznym, przyjaznym zarówno dla układającego, jak i dla późniejszych użytkowników.

Wszystkie te oczekiwania spełnia klej proszkowy "Bakit PPK". Jego dodatkowym atutem jest cena, która sprawia, że należy on do najtańszych klejów na rynku o tak uniwersalnym zastosowaniu. Klienci coraz większą uwagę zwracają na ekologiczność materiałów wykończeniowych stosowanych w swoich domach. Obserwuje się renesans zainteresowania naturalnym drewnem. Nic dziwnego, że równocześnie poszukuje się chemii, która nie będzie wpływała negatywnie na zdrowie i samopoczucie użytkowników.

Jak używać kleju proszkowego "Bakit PPK" ?
Klej proszkowy "Bakit PPK" jest wzbogaconym polimerami cementem, który trzeba rozrobić z wodą. Pakuje się go w worki o ciężarze 4 kg. W celu uzyskania odpowiedniej konsystencji zawartość jednego worka należy rozrobić z 2 l wody. Po rozprowadzeniu kleju na podłożu parkieciarz ma 15 min na przyklejenie parkietu. Duże i grube elementy zaleca się kleić klejem proszkowym przy użyciu pacy Kiesel nr B 15 o zużyciu 650 do 700 g proszku na m/kw. powierzchni, natomiast mniejsze i cieńsze przy użyciu pacy Kiesel K/L lub Pajarito nr 4 o zużyciu 600 g proszku na m/kw. powierzchni. Woda zawarta w kleju zostaje całkowicie związana i nie ma niebezpieczeństwa, że jej nadmiar przedostanie się do drewna i spowoduje jego pęcznienie. Podczas prac wykonywanych należy zwrócić baczną uwagę na właściwą ocenę podłoża.

Podłoża cementowe lub betonowe
Podłoże musi być suche. Jego maksymalna wilgotność powinna wynieść 2% CM. Powierzchnia podłoża nie może być zanieczyszczona lub uszkodzona. Wszystkie uszkodzenia wpływają negatywnie na przyczepność podłoża. Dlatego beton lub jastrych cementowy należy przeszkifować, odkurzyć, a rysy naprawić żywicą "Okapol RK". Przed klejeniem podłoże gruntuje się gruntem "Okatmos EG 20" rozcieńczonym z wodą w stosunku 1 do 1. Zagruntowane podłoże charakteryzuje się wymaganą przyczepnością pod klej, poza tym grunt ogranicza zbyt duże odprowadzenie wody z kleju do podłoża.

Podłoża słabe
Niejednokrotnie tak się zdarza, że jastrych jest zbyt słaby, by mógł się stać podłożem do bezpośredniego klejenia klejem proszkowym. Widać to po tym, że daje się łatwo zarysować. Mamy z tym do czynienia zarówno w przypadku podłoży nowych , jak i starych. Jedyną, skuteczną metodą klejenia parkietu jest wtedy zastosowanie odprężającej tkaniny "Okavlis". W takiej sytuacji tkaninę klei się do podłoża klejem proszkowym "Bakit PPK". Zużycie kleju w tym przypadku wynosi 500 g/m kw.. Następnym krokiem jest przyklejenie parkietu bezpośrednio do tkaniny "Okavlis". System ten zapewnia trwałe połączenie parkietu i gwarantuje użytkownikowi pracę parkietu bez ryzyka oderwania od podłoża.

Podłoże zawilgocone
Jeżeli w podłożu występuje wilgotność resztkowa nie większa niż 4,5 % CM, przed klejeniem parkietu należy wykonać warstwę przeciwwilgotnościową. W tym celu podłoże gruntuje się gruntem "Okapox GF" dwukrotnie "metodą na krzyż". Należy przy tym pamiętać, że drugą warstwę gruntu nanosi się po zawiązaniu pierwszej. Jednakże nie może to nastąpić później niż po 6 godz. Drugą warstwę posypuje się piaskiem kwarcowym o uziarnieniu 0,6 - 1 mm. Na 1 m/ kw. powierzchni zużywa się ok. 2,5 kg piasku. Po związaniu gruntu z podłożem należy usunąć resztki piasku. Na tak przygotowane podłoże można przyklejać parkiet klejem proszkowym lub, gdy podłoże jest nierówne, wyrównać je masą samopoziomującą i do niej przykleić parkiet.

Podłoża drewniane
Klej proszkowy wykorzystuje się również do klejenia na podłożach drewnianych. Klejem proszkowym można kleić do płyty OSB lub V 100. Płyty należy 24 godz. wcześniej zagruntować gruntem "Okatmos EG 20". Gdy podłoże jest miniej stabilne, do podłoża trzeba przykleić płytę "Okaphone" o grubości 4 mm. Mocuje się ją diagonalnie w kierunku układanego parkietu. Dopiero po wykonaniu tych wszystkich czynności można przykleić parkiet do płyty przy użyciu kleju "Bakit PPK".